вторник, 6 март 2012 г.

Древен вулкан привлича туристи в Странджа

Туристически маршрут показва геоложки феномени в Странджа планина, разказа инж. Стефан Златаров, директор на Природен парк  „Странджа". Геомаршрутът покрай морето е направен през последните три години от дирекцията на парка.
Маршрутът е от Ахтопол до устието на река Велека и минава по самия ръб на морския бряг. Там могат да се видят всички геоложки феномени, свързани с геоложката дейност през последните 80 млн. години, коментира Златаров.
„Голямата Папия, която е най-доминиращия масив над Царево, е била действащ вулкан през периода Горна креда, някъде преди около 80 млн. години. Там морският бряг има разкривка, която показва всички възможни видове на изригванията - подводни, надземни, подземни", допълни той. Този маршрут е с подходящи табели и снимки. След устието на река Велека втората част от маршрута почва на юг от Синеморец от местността Бутамята и пак по морския бряг стига до местността Силистар.  Този маршрут няма нужда от водач.  Около Малко Търново има по-къс маршрут, подходящ за хора, които искат да изпитат свежестта на буковите вековни гори", коментира Златаров.
Това е Малко Търново - Хижата „Бъчварка".
„За около час - час и половина може да се мине маршрутът", допълни той.
 До село Кондолово има маршрут „В търсене на Златното руно" и минава по дол, който е обрасъл с зеленика,  и се слиза в притоците на една малко по-голяма река и се вижда странджанска зеленика с всички съпътстващи вечнозелени видове. Маршрутът минава по самия дол, където все още има течаща вода. За него е задължителен водач. Друг маршрут, който също е много интересен и няма нужда от водач е Марина река.  Намира се по пътя Малко Търново - Царево, на около 17 км. от Царево, след чешмата „Гларус", от ляво.
Този маршрут е информативно-обучителен, защото там се слиза в долината на Марина река и се виждат букови гори със зеленика и всички останали вечнозелени видове. Там има много добри информационни табели и модули,  от които могат да се проверят знанията за следите на животните.  Модулите са въртящи се, освен за следи за животни, има и такива за птици и характерни растителни видове. Този маршрут е много популярен и достъпен,  каза още Златаров.





Няма коментари:

Публикуване на коментар